اولین کلوپ اختصاصی هواداران حامد کمیلی

نسل امروز

سلام

انتظارها به پایان رسید...

دانلود فایل تصویری نقد پسر آدم،دختر حوا به همراه پشت صحنه در برنامه هفت

فایل تصویری / مدت: 36 دقیقه / wmv / 16 mb

سرور 1 /  دانلود و دیدن آنلاين


امیر شیبان خاقانی؛

امیر شیبان خاقانی ساخت آنونس فیلم سینمایی "پرستوهای عاشق" به کارگردانی فریال بهزاد و تهیه کنندگی غلامرضا آزادی را شروع کرد.

فیلمنامه "پرستوهای عاشق" را که داستانی خانوادگی دارد غلامرضا گمرکی و بابک کاظمی نوشته‌اند و بهزاد آن را بازنویسی کرده است. یوسف تیموری، علی صادقی، نیوشا ضیغمی ،حامد کمیلی، آناهیتا نعمتی و.. بازیگران این فیلم هستند.

دیگر عوامل این فیلم عبارتند از مدیرفیلمبرداری؛ غلامرضا آزادی، صدابردار؛ حمیدرضا اسلامی‌نژاد، دستیار اول وبرنامه‌ریز؛ سپهر میکائیلیان، منشی صحنه؛ زهره جعفری، دستیاران فیلمبردار؛ کامیار شیثی، علی کرمی، ایرج کرمی، مجید مهربان، عکاس؛ حبیب مجیدی، طراح لباس؛ هایده مرندی، مدیر صحنه؛ منیر بازرگان، طراح گریم؛ محمدرضا قومی، دستیاران صحنه؛ هایده مرندی، یوسف پناهی.

پخش فیلم فیلمیران به مدیریت علی سرتیپی، پخش این اثر را برای اکران بر عهده گرفته است و این اثر به محض مهیا شدن شرایط لازم اکران عمومی می شود.

"شور زندگی"، "روزی که خواستگار آمد"، "مرد نامرئی"، "دره شاپرک‌ها" و " کاکلی" فیلم‌هایی هستند که فریال بهزاد کارگردانی کرده است.


"پسر آدم، دختر حوا" 800 میلیون تومان فروخت
فیلم سینمایی "پسر آدم، دختر حوا" به کارگردانی رامبد جوان به فروش 800 میلیون تومانی در تهران و شهرستانها دست پیدا کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، فیلم سینمایی "پسر آدم، دختر حوا" بعد از گذشت 27 روز که از اکران آن در 27 سینما کشور می‌گذرد به فروش 500 میلیون تومانی در تهران دست یافت. این فیلم در شهرستان‌ها تاکنون 300 میلیون تومان فروش داشته است.

"پسر آدم، دختر حوا" داستان دو وکیل است که مجبورند در یک دفتر مشترک با هم کار کنند، مهناز افشار، حامد کمیلی، لیلا اوتادی، شیلا خداداد، رامبد جوان و... بازیگران این فیلم هستند. فیلمنامه این فیلم را محمدرضا احمدی پیشکوهی و سعید حاجی‌میری نوشته‌اند.

رامبد جوان فیلمهای سینمایی "اسپاگتی در هشت دقیقه" و "ورود آقایان ممنوع" را کارگردانی کرده است.

فیلم جدید ایرج قادری اواخر تابستان فیلمبرداری می‌شود
اکبر عبدی و حامد کمیلی و الهام حمیدی بازیگران ‌«مصادره»

سینمای ما- اکبر عبدی در فیلم سینمایی "مصادره" به کارگردانی ایرج قادری بازی می‌کند. پروسه انتخاب بازیگران این فیلم که پیش از این "فلش" نام داشت همچنان ادامه دارد. فرج حیدری نیز فیلمبرداری "مصادره" را برعهده دارد. پیش تولید مدتی است آغاز شده و تا اواخر تابستان فیلمبرداری آغاز می شود. تمام سکانس‌ها فیلم در تهران است. فیلمنامه "مصادره" توسط عبدالرضا منجزی نوشته شده است.
به تازگی حامد کمیلی و الهام حمیدی برای ایفای نقش‌های اصلی فیلم با دست‌اندرکاران «مصادره» قرارداد بسته‌اند. به نوشته روزنامه بانی فیلم ، ایرج قادری این روزها مشغول رایزنی برای انتخاب بقیه بازیگران فیلمش است تا با مهیا شدن شرایط فیلمبرداری «مصادره» را آغاز کند. پیش از این قادری عنوان کرده بود که یکی از نقش‌های فیلم تازه‌اش را خودش بازی خواهد کرد. به احتمال فراوان عبدا... بوتیمار بازیگر قدیمی سینما نیز در چند سکانس «مصادره» حضور خواهد داشت. فیلمنامه «مصادره» با نام قبلی «فلش» توسط عبدالرضا منجزی نوشته که مضمونی اجتماعی دارد. قرار است تمام صحنه‌های جدیدترین فیلم ایرج قادری در تهران فیلمبرداری شود. قادری خود تهیه‌کنندگی «مصادره» را بر عهده دارد.
ایرج قادری فیلمهای سینمایی "محاکمه"، "پاتو زمین نذار"، "چشمان سیاه"، "آکواریوم"، "می خواهم زنده بمانم" و... را در کارنامه دارد.«پسر آدم دختر حوا» 500 ميليون تومان فروخت

سینمای ما- آخرين آمار فروش فيلم‌ها تا 15 مرداد‌ماه از فروش 448 ميليون توماني فيلم «دختر آدم، پسرحوا» ساخته‌ رامبد جوان حكايت دارد.  اين فيلم پس از 24 روز اكران در 27 سينما به فروش بالغ بر 448 ميليون و «چهل‌سالگي» به كارگرداني «عليرضا رييسيان» هم پس از 31 روز اكران در 15 سينما به فروش بالغ بر 342 ميليون تومان دست يافت.


 مصاحبه حامد کمیلی و رامبد جوان با مجله نسل امروز

وکلا بازیگران خوبی هستند:
حامد!با توجه به بازی متفاوتی که در این فیلم نشان دادی گاهی شیطنت های این نقش مشابه بازی رامبد جوان میشود این موضوع به دلیل کارگردانی رامبد جوا بوده یا خودت این اتفاق ها را ایجاد کردی؟
کمیلی:اگربگویم رامبد جوان بی تاثیر نبوده دروغ بزرگی گفته ام!چون رامبد از معدود کارگردان هایی است که خوب میداند چه میخواهد با اگاهی سر صحنه می امد.مشخص بود میداند از جان فیلمنامه خود چه میخواهد و به عنوان کارگردان من و خانم افشار را درست در مسیری که هدف اصلی اش بود هدایت میکرد این برای خود من هم خوب بود چون دوست داشتم متفاوت از قبل کار کنم و اینجا این فضا و امکان را داشتم.کاراکتر و کارگردان هم به من کمک میکردند که از قالب هایی که تا قبل از این کار بازی میکردم بیرون بیایم.

پیش از این هم تجربه بازی در نقش های طنز داشتید؟
کمیلی:نقش در یک مموعه تلوزیونی بود.در سینما اولین تجربه من است و به همین دلیل ترس بسیاری داشتم و تنها کسی هم که به من دلگرمی میداد رامبد بود.

فیلم 2 خواهر هم به نوعی طنز بود؟
کمیلی:نمیتوان با این فیلم مقایسه اش کرد.شخصیتی که در 2 خواهر بازی میکردم را اگر کنار شخصیت این فیلم بگذارید تنها به لحاظ ظاهری شبیه هم هسنتند یعنی مطمئن هستم که توانستم این تفاوت را ایجاد کنم چون تا مدت ها درگیر این شخصیت شده بودم تصمیمی که از ابتدا من و خانم افشار و گروه داشتیم این بود که کار متفاوتی از انچه که قبلا بودیم را نشان دهیم.نمیتوانم بگویم تجربه این کار را در کارهای قبلی داشتم.این جنس کار اولین تجربه من در کار کمدی بود و خدا را شکر موفق هم شده.

ان را دوست دارید؟
کمیلی:بله خیلی زیاد

 این جنس بازی متفاوت را باز هم تجربه میکنید؟
کمیلی:این جنس بازی برای فیلمنامه درست بود.قطعا اگر کار دیگری بخواهم انجام دهم این قدرت ریسک را هنوز در خودم میبینم که تلاش کنم جنس دیگری را تجربه کنم همان طور که برای اولین بار نقش اولین فیلم سینمایی ام این ریسک را کرده و با این جنس بازی جلو آمدم.همیشه گفته ام که خودم را در مرحله تجربه اندوزی میبینم و محدودیتی برای خودم ایجاد نکرده ام که بگویم تماشاگر اینجا من را به این شکل و انجا به شکلی دیگر میپذیرد.هنوز میخواهم نقش های متفاوت را تجربه کنم.

با توجه به صحبتی که کردید ورودتان به سینما را با این فیلم میدانید؟
کمیلی:بگذارید تصحیح کنم که ورودم به سینما با فیلم های 2 خواهر و تردید بود این اولین نقش اصلی است که من در سینما داشتم.

خودتان دوست داشتید اولین نقش اصلی که بازی میکنید با یک فیلم کمدی باشد؟
کمیلی:من دوست داشتم کار خوبی باشد نه این که به کار طنز ان را محدود کنم فیلمنامه پسر ادم،دختر حوا فیلمنامه خوبی بود و برای همین هم توانست کار خوبی از اب در بیاید. همیشه معتقدم از یک فیلمنامه خوب کار خوب در میاید و از یک فیلمنامه ضعیف حتی با بهترین کارگردانی نمی توانید توقع کار خوبی داشته باشید بعد از تجربه فیلم هایی که گفتم مدتی کار قبول نکردم و صبر کردم تا چیزی که دوست دارم به دستم برسد این اتفاق با این فیلمنامه افتاد.

الان بسیاری اعتقاد دارند که این فیلم شبیه اتش بس شده به خصوص اینکه یک طرف قصه خانم افشار بود تنها با این تفاوت که شغل این کاراکتر ها وکالت بود.شما دچار دو گانگی نشده بودید؟
کمیلی:نمیدانم چرا می گویند این فیلم شبیه اتش بس شده ؟اتش بس فیلم بسیار محترمی است که من منکر ان نیستم اما جنس این تقابل و کل کل کاری دختر و پسر جنسی است که در هالییود جواب داده یعنی اینطوری نیست که چون قبلا در ایران رقابت دختر و پسر شبیه هم نشان داده شده پس هر فیلمی ساخته میشود به ان ربط دهیم!اتفاقا چیزی که شدیدا در ذهن همه ما وجود داشت این بود که اصلا به این سمت نرویم.

اما میدانستید که اگر حواستان نباشد ناخوداگاه به این سمت میروید؟
کمیلی: قطعا اگر حواسمان نبود این اتفاق می افتاد.

پس این پیش زمینه را داشتید و در دوره روخوانی و پیش تولید به شما می گفتند که مواردی را رعایت کنید تا شبیه ان فیلم نشود؟
کمیلی:به این مفهوم اگر حواستان باشد جنس کار عوض شود نبود.چون کار می طلبید که متفاوت اجرا شود اما تنها شباهتی که میتوان در قصه های این 2 فیلم پیدا کرد کل کل هایی است که دختر و پسر باهم دارند و در حال رقابت هستند.مثل این می ماند که بگویم یک زمان فیلمی ساخته شده!این موضوع اصلا به این معنا نیست که مشابه هم هستند.بله در هالیوود فیلم اقا و خانم اسمیت ساخته شده و هنوز از روی قصه تقلید می شود ولی فکر نمی کنم بتوانیم این فیلم را به اتش بس ربط داد.اگر بخواهیم نوع کل کل ها را بررسی کنیم متفاوت از فیلم در امده؟
کمیلی:بله دقیقا با اگاهی انجام شد و به دلیل همان فاصله ای بود که احساس میکردیم باید با ان فیلم داشته باشد.

وقتی قرار شد به عنوان نقش اصلی فیلم بازی کنید برایتان سخت بود یا به راحتی با ان هماهنگ شدید؟
کمیلی:فکر میکنم این را باید از رامبد پرسید که چقدر طول کشید تا من به نقشم نزدیک شدم اما از انجایی که این قدرت ریسک را در خودم مید یدم خودم را واگذار کردم تا بتوانم یک بازی متفاوت داشته باشم و میدانستم هیچکس هم به جز رامبد نمیتواند به من کمک کند.چون کاملا به نقش اگاه بود و میدانست که چه میخواهد.
بازی خانم افشار هم به عنوان کسی که در این کار حرفه ای تر هست بی تاثیر نبود.

تا به حال کارهای اقای جوان را دیده اید؟
کمیلی:بله اسپاگتی در 8 دقیقه را از او دیده بودم

موافق این نظر هستید که این بهترین کار اوست؟
کمیلی:بله

چون شما در ان بازی کرده اید؟
کمیلی:نه!واقعا به این دلیل نیست.خیلی پخته تر و اگاهانه تر عمل کرده که نشان می دهد او سیر صعودی را طی میکند.

چقدر در رابطه با شوخی هایی که با شغل وکالت در فیلم دیده اید ازاد بودید؟
کمیلی:انقدر که هیچکس تا به حال شکایتی نکرده!اتفاقا بیساری از ادم ها امدند و گفتند شما ذهنیت مردم را از شاغلین در این حرفه که خشک و عبوس و رسمی به نظر میرسند خارج کردید.حتی من با چند وکیلی هم که برخورد داشتم از این قضیه تعریف کردند.

پس کانون وکلا بیانیه و اعتراضی نداده؟
کمیلی:تا جایی که من اطلاع دارم نه

چقدر با این شغل اشنا بودید؟
کمیلی:زمانی که متن را خواندم تا مرحله فیلمبرداری حدود 2 ماه فرصت داشتم و تلاش کردم به این نقش نزدیک شوم.

از چه شاخصه هایی استفاده کردید؟
کمیلی: چیزی که برایم مهم بودحضورشان در دادگاه بود.نمیخواهم ازحرفی که میزنم سو تعبیر شود چون برای وکلا احترام بسیاری قائل هستم.انها هم بازیگران خوبی هستند. احساس میکنم ازلحظه ورودشان به دادگاه شخصیت دیگری رابازی میکنند.حتی اگر به این فیلم هم نگاه کنید شخصیت ها وقتی وارد دادگاه میشوند رفتاردیگری میکنند.وقار و متانتی را پیش میگیرند.تلاش میکنند درلحن و گفتار و بیانشان تفاوت ایجاد کنند و این مسئله ای بود که من در پیش تولید به آن رسیدم.اینکه وکلا آدمهای متفاوت تر ازآنچه م ابا آنان برخورد میکنیم هستند.

اعتمادبه نفس هم دارند؟
کمیلی : بله حتی وقتی حق با آنان نیست تلاش می کنند ازموکلشان به هر قیمتی دفاع کنند.حتی اگرشکست بخورند.

شخصیتهای فیلم زیرآب همدیگر راهم میزدنند؟
کمیلی: (خنده) این را باید به پای جوانی شان گذاشت وشخصیت زندگی رئالیستسی هرکدامشان.اینکه در وهله اول هرکدام از ان ها فقط به دفتر شخصی احتیاج دارند و بعد ماجرا به روکم کنی میرسد که دست به هرکاری میزنند.ازآنجا حوزه وکالت ان ها فراموش میشود وب ه شخصیت پردازی میرسد که برای این آدمها در قصه انجام شده.

ولی آخرفیلم را همه حدس میزنند؟
کمیلی:به هرحال قصه فانتزی و فضای دراماتیک دراین سینما برای مخاطب شناخته شده است.

باز خورد تماشاگران  رادیده اید؟
کمیلی: فکرمیکردم شایدزمان طولانی فیلم آنها را خسته کند.ام اخوشبختانه دیدم تا پایان تیتراژ مینشینند.با قصه هم ارتباط برقرارمیکنند واین برایم مهم بود به همین دلیل دوست دارم فیلم را همرا ه با تماشاگر ببینم.برای اینکه تنها کسانی هستند که صادقانه حین دیدن فیلم شما را قضاوت میکنند.بعد از ان سعی میکنند به شما لطف داشته باشند امادرطول فیلم صادق ترند وخودم متوجه میشوم کجا با من همراه و کجا ازمن جدا شده اند.اصولا تهیه کنندگان برای سپردن نقش اصلی به یک بازیگر امتحان پس نداده کمتر ریسک میکنند.اعتماد تهیه کننده چقدر به کارهای بعدی تان کمک کرد؟
کمیلی: بسیار. بعد از آن بیشتر پیشنهاد بازی درنقش اول را دریافت کردم.

شما 3 ژانر با بازیگری های حرفه ای در این عرصه تجربه کردید یک بار با محمد رضا گلزار،یک بار بهرام رادان و این بار خانم مهناز افشار پارنتر شما پودند.بازی با کدامیک از انها راحت تر یا سخت تر بود؟
کمیلی: راحتی و سختی را نمیتوانم بگویم.چون از کار با همه انها لذت بردم.برایشان احترام قائلم و الان ازدوستانم هستند.اما همانطورکه اشاره کردید تفاوت وجود دارد.مثلا در تردید،کریم مسیحی حساسیتهای شدید خود ر اداشتند.حتی پلک زدن ها هم کنترل میشد ولی دراین جنس فضابازتراست امابه معنای سختی یاراحتی نیست.

آقای جوان یادم هست هنگام فیلمبرداری گفتید حامد باهوش است واگر نکته ای ر ابه او بگویید تا پایان متوجه اش میشود.چقدرموافقید که دربازی حامد گاهی نشانه های بازی شماست؟

رامبد جوان:بله این خیلی طبیعی است.من هرجایی مصاحبه کردم راجع به حامد این توضیح راداده ام که چند نکته قابل توجه دارد و مجموع ان ها باعث موفقیتش میشوند.به لحاظ اخلاقی آدم بسیار خوب و بی حاشیه ای است.او انگیزه زیادی برای کاردارد و درخدمت کاراست.در گروه با همه ارتباط معقولانه ای دارد و هیچکس ازحضورش احساس سنگینی نمیکند.آنقدر هوشمندانه کا رمیکندکه جدا ازتوانایی هایش که بعدا میگویم همه گروه ازکار کردن با او لذت بردند.به همین دلیل گروه همه انرزی اش رابرای بازیگر میفرستاد تا او هم کارش را به خوبی انجام دهد.وقتی آدم درکار انگیزه دارد باعث میشود ازهیچ لحظه ای نگذرد. حامد در کارش بسیا رباهوش است و نکته شما کاملا درست است..خیلی طبیعی است که بازی حامد شبیه من باشد.به دلیل اینکه کارگردان کار خودش بازیگر است وطبیعتا همان روش و فرمی که در ذهن خودش دارد را از بازیگر می خواهد تا بازی کند اگر من کارگردان بودم و تجربه بازیگری نداشتم شاید این اتفاق نمی افتاد.اما تجربه بازیگری خودم به کسی که در فیلم من بازی می کند منتقل میشود.

حامدانتخاب اولتان بود؟

رامبد: نه ولی بهترین بود.

البته یک ریسک هم کردید که سپردن نقش اول به حامدکمیلی بود.جواب اعتمادتان راگرفتید؟
رامبد:آنقدر به ما هنگام کارخوش گذشت و بدون مشکل بودیم وآنقدر او لحظه به لحظه خیالم را راحت میکرد که حتی یکبارهم پیش نیامد برسرموضوعی گره بخوریم و نظر متفاوتی داشته باشیم.

نقش و بازی خاصی ازحامد دیدید که انتخابش کردید؟
رامبد: بازی حامد رو درمجموعه های آقای مقدم دیدم.جوان خوش قیافه،خوش قد و بالا،با استعداد و خوش صدایی است.این موارد برای من مهم بود.دلم میخواست کسی که قراراست نقش اصلی فیلم من رابازی کند مردم بشناسند و دوستش داشته باشند نه اینکه غریبه باشد.حامد این پوئن هارا داشت.این انتخاب درحدی بود که بگوییم حامدمی آیی گپ بزنیم و هنوز ریسک اتفاق نیفتاده بود.به قول انگلیسی ها تو هر چقدر میخواهی در یک جلسه شرکت کن ولی یک قران هم خرج نکن. من از حامد خواهش کردم جلساتی را باهم تمرین کنیم. درهمان جلسات با من همکاری خوبی کرد و باعث شد بهترین انتخاب من باشد .وقتی تمرین میکردیم به یقین رسیدم که میتواند بهترین گزینه باشد.

خودتان برای چه نقشی انتخاب شده بودید؟

رامبد :نقش حامد. اول بهرام رادان و ترانه علیدوستی و بعد من و باران کوثری انتخاب شده بودیم.تا یک سال بعد از فیلمنامه خبر نداشتیم و فکر میکردم ساخته شده.وقتی به انجا مراجعه کردم و پرسیدم چه شده؟گفتند ساخته نشده و پیشنهاد ساخت ان را به من دادند خودم اصلا دلم نمیخواست در این فیلم بازی کنم و اگر بازیگری مناسبی برای نقش ناصر پیدا میشد قطعا بازی نمیکردم.

پیشینه بازیگری تان چقدرباعث بازگذاشتن دست بازیگر میشود؟

رامبد: این را حامد باید بگوید.
کمیلی:همان طور که گفتم رامبد جوان خوب میداند چه میخواهد.من تا به حال با چند کارگردان کار کرده ام و رامبد در این بین از جمله کسانی بود که میدانست چه میخواهد.اینطور نبود دست بازیگر را خیلی باز بگذارد و هر اتفاق با مزه ای که بداهه رخ دهد را بپذیرد.یک زمانی هم اتفاقات جالبی رخ می داد که رامبد تحت هیچ شرایطی قبول نمیکرد.چون هدفی را برای خودش تعریف کرده بود.اگر در راستای هدف او جلو می رفتیم می پذیرفت اما اگر کار ما کمکی به هدف او نمیکرد تحت هیچ شرایطی نمی پذیرفت.

پس فیلم پسرآدم دخترحوا فیلم کارگردان است؟

رامبد:نه به نظرم این فیلم سه نقطه قوت دارد: فیلمنامه،بازیگر و کارگردان.

تابه حال نقدخاصی خوانده اید؟

رامبد: نقدهای بدی نخوانده ام.فیلم انقدر مدعی نیست.شرایط خیلی بد است که فیم سر و صدا میکند.چون فروش فیلم ها خوب نیست همه انها مشابه هم هستند و ... شرایط طوری است که اگر یک فیلم متوسط رو به بالا بسازیم فروش میکند ...

رامبد :راستی حامدفیلم را در اکران عمومی دیده ای؟

حامد :آره.رامبد : چطور بود؟

مهم ترین دلیلی که رفتم دیدن فیلم همراه تماشاگر بود.چون قاضی های صادقی هستند.به نظرم خیلی ارتباط برقرار کرده بودند و تا آخرین لحظه منتظر اتفاقی تازه بودند.

رامبد:چه خوب . خدا را شکر

 


عکس جدید از دردسر بزرگ


دومين روز هفته فروش فيلم‌هاي روي پرده تقريباً به اندازه روز قبل بود. در اين ميان دو فيلم «افراطي‌ها» و «پسر آدم، دختر حوا» افت فروش داشتند و «ناسپاس» و «مقلد شيطان» مشابه روز شنبه فروختند. تنها فيلم عليرضا رئيسيان بود كه روز يكشنبه افزايش فروش داشت. اين فيلم سيصد هزار تومان بيشتر از روز قبلش فروخت و فروشي معادل 6/7 ميليون تومان داشت. مجموع فروش «چهل سالگي» بعد از 33 روز نمايش 357 ميليون شده است. «افراطي‌ها» و «پسر ‌آدم، دختر حوا» با تغيير و تحول در تعداد سينماهايشان روز يكشنبه را سپري كردند. سينماهاي پيروزي و نور از جمع سالن‌هاي فيلم رامبد جوان كاسته و به تعداد سينماهاي «افراطي‌ها» اضافه شده است. با اين حساب فيلم جهانگير جهانگيري كه در هفته چهارم نمايش‌اش به سر مي‌برد، 31 سالن در اختيار دارد. اختلاف فروش اين دو فيلم به همين دليل روز يكشنبه كمتر از روز دوشنبه بود. مجموع فروش «افراطي‌ها» بعد از 26 روز نمايش 453 ميليون شده است. فروش «پسر آدم،‌ دختر حوا» نيز روز يكشنبه 7/15 ميليون بود. اين فيلم تا اينجاي كار 486 ميليون فروخته است.تا بعد

+ نوشته شده در  دوشنبه هجدهم مرداد 1389ساعت 9:45  توسط لیلاومونا  | 

ساخت آنونس شکلات داغ

 

سلام

"پسر آدم دختر حوا" 730 میلیون تومان فروخت
فیلم سینمایی"پسر آدم دختر حوا" به کارگردانی رامبد جوان در سراسر کشور به فروش 730 میلیون تومانی دست یافت.

به گزارش خبرنگار مهر، فیلم سینمایی"پسر آدم دختر حوا" به کارگردانی رامبد جوان و تهیه‌کنندگی سعید حاجی‌میری  بعد از گذشت 24 روز که از اکران آن در 29 سینمای تهران می‌گذرد به فروش 480 میلیون تومانی دست پیدا کرد. فروش این فیلم در شهرستان ها نیز250 میلیون تومان بوده است.

"پسر آدم، دختر حوا" داستان دو وکیل است که مجبورند در یک دفتر مشترک با هم کار کنند، مهناز افشار، حامد کمیلی، لیلا اوتادی، شیلا خداداد، رامبد جوان و... بازیگران این فیلم هستند. فیلمنامه این فیلم را محمدرضا احمدی پیشکوهی و سعید حاجی‌میری نوشته‌اند.

رامبد جوان فیلم سینمایی "اسپاگتی در هشت دقیقه" و "ورود آقایان ممنوع" را کارگردانی کرده است.

كلاهداري: تبليغات فيلم به صورت مرحله‌اي خواهد بود
آغاز ساخت آنونس «شكلات داغ» توسط امير شيبان خاقاني

خبرگزاري فارس: كارگردان و تهيه‌كننده فيلم سينمايي «شكلات داغ» با اشاره به آغاز ساخت آنونس‌هاي اين فيلم توسط «امير شيبان خاقاني» از نصب تبليغات شهري اين فيلم به صورت اطلاعات تدريجي خبر داد.

حامد كلاهداري» در گفت‌وگو با خبرنگار سينمايي فارس با اعلام مطلب فوق اظهار داشت: قرار است از هفته آينده آنونس‌هاي «شكلات داغ» در سينماها پخش شود كه از چند روز قبل «اميرشيبان خاقاني» كار ساخت آنونس را آغاز كرده است.
وي افزود: همچنين براي تبليغات و بيلبورد‌هاي فيلم نيز با توجه به اين كه «شكلات داغ» جزو فيلم‌هاي خاص است، برنامه‌ريزي مفصلي داريم و قصد داريم به شيوه اطلاع‌رساني تدريجي بيلبورد‌ها را چاپ كنيم و در نهاين نزديك به اكران به طور كامل فيلم معرفي شود تا از اين طريق كنجكاوي لازم را در مخاطب براي ديدن فيلم به وجود بياوريم.
بنابراين گزارش، در خلاصه داستان اين فيلم آمده است: يك كافي شاپ با مشتري‌هاي ثابت و هميشگي‌اش توسط جواني اداره مي‌شود. ورود يك زن جوان به اين كافي شاپ دنج و آرام همه چيز را دستخوش تغييراتي مي‌كند كه...

براساس اين گزارش، قرارداد اكران فيلم سينمايي «شكلات داغ» (حامد كلاهداري) در گروه عصر جديد پس از فيلم از «ما بهترون» (مهرداد فريد) ثبت شده است و فيلم كلاهداري از اول مهرماه بر روي پرده سينماها خواهد رفت.


آنونس «شکلات داغ» ساخته مي‌شود
آنونس فیلم سینمایی «شکلات داغ» به تهیه کنندگی و کارگردانی حامد کلاهداری توسط امیرشیبان خاقانی ساخته خواهد شد.


به گزارش «بانی فیلم»، با اکران قطعی فیلم سینمایی «شکلات داغ» در گروه سینمایی عصر جدید و بعد از فیلم سینمایی «از ما بهترون»، امیرشیبان خاقانی به تازگی ساخت آنونس این فیلم را آغاز کرده است.
«شکلات داغ» توسط شرکت رسانه‌ فیلمسازان (حبیب اسماعیلی) پخش خواهد شد و قرار است دو هفته بعد از عید فطر به نمایش عمومی درآید.
فریبرز عرب‌نیا، نیکی کریمی، داریوش ارجمند، حامد کمیلی، علیرضا خمسه، وحید اسماعیلی، فرزین محدث، افسانه چهره آزاد، محسن شاه ابراهیمی، نگین فرهمند، اردشیر کاظمی، علی حسن ناصری، حسن صاحب ابرقانی، آبتین حشمتی، شیما اسدی، پرهام کریمی، ساناز زرین مهر و حمید فرخ نژاد از بازیگران اصلی «شکلات داغ» هستند.
کلاهداری همچنین قصد دارد با اتمام بازنویسی فیلم سینمایی «پایان نامه» طی چند روز آینده برای این فیلم درخواست پروانه ساخت دهد و طبق پیش بینی‌ها پیش تولید این فیلم نیز اوایل شهریور آغاز خواهد شد.


نقد"پسرآدم، دخترحوا": مردهاي روشنفكر، زنان تاثيرگذار

فيلم «پسر آدم، دختر حوا» به تهيه‌كنندگي «سعيد حاج ميري» دومين فيلم كارگردانش «رامبد جوان» است. رامبد جوان كارگرداني‌ است كه موضعش در سينما مشخص است و ژانري را كه در آن كار مي‌كند به خوبي مي‌شناسد.

سعيد حاج ميري تهيه‌كننده نام آشنا در همكاري با اين فيلم دستي به قلم برده و نامش به عنوان نويسنده هم به چشم مي‌خورد.
فيلم «پسر آدم، دختر حوا» داستان دو وكيل جوان و تازه‌كار است كه يك آپارتمان را به صورت مشترك براي شروع كارشان اجاره مي‌كنند. اين موقعيت مجال مناسبي براي كشمكش اين دو نفر مي‌شود و بستر را براي ايجاد موقعيت‌هاي طنز باز مي‌كند. «حامد كميلي»، «مهناز افشار»، «رامبد جوان» و «شيلا خداداد» بازيگران اصلي فيلم هستند. حامد كميلي براي اولين بار در اين فيلم بازي در نقش كمدي را تجربه مي‌كند وشايد اين نقش شروع خوبي براي كارهايي در زمينه طنز باشد تا كمي از شخصيت كليشه‌اي كه در سينما برايش تعريف شده دور شود.
اما مهناز افشار تقريبا همان چهره‌اي را ارائه مي‌دهد كه در فيلم «آتش بس» به كارگرداني «تهمينه ميلاني» تجربه كرده است. و يقينا حضورش تضمين خوبي براي فيلم خواهد بود. مهناز افشار پيش از اين هم سابقه همكاري با سعيد حاج ميري را در فيلم «انعكاس» داشته است. خود رامبد جوان در اين فيلمش برخلاف هميشه كه نقش يك مرد روشنفكر و امروزي را بازي مي‌كند، اين‌بار نقش مردي با افكار سنتي را داراست.
اين روز‌ها سر در اكثر سينما‌ها تابلوي فيلم‌هايي را مي‌بينيم كه به چيزي جز فروش بالا نمي‌انديشند. كمدي‌هاي سخيفي كه در تيراژ انبوه ساخته مي‌شوند.گاهي حتي به خاطر سپردن اسمشان به خاطر شباهت بازيگر و داستان گيج‌كننده است. داستان‌هايي كه از يك قالب پيش فرض و چهره‌هاي معمول و شناخته شده اين نوع كارها بهره مي‌برند.
 

اهميت دادن به گيشه بخش مهمي از سينماست، بخشي كه حتي سينماي روشنفكري از آن نفس مي‌كشد. اگر فيلم تفريحي كه عامه مردم را به گيشه نكشد نباشد، سينمايي باقي نمي‌ماند تا در آن فيلم‌هاي معتبر ساخته شوند كه علاوه بر لذت بردن و وقت گذراني حرفي براي گفتي و چيزي براي ياد دادن داشته باشند. فيلم‌هاي تفريحي رونق سينما هستند اما همين سينماي گيشه و تفريحي هم داراي استانداردهايي است و در نوع خودش در سطح سليقه جامعه تاثير‌گذار است و بايد جوابگوي مخاطب وسينما باشد نه اين‌كه به حكم جذب گيشه هر خوراك فاسدي به خورد مخاطب داده شود. اين سينما هم بايد در نوع خودش قدم به پيش بردارد اما هر روز شاهد پايين آمدن سطح فيلم‌هايي هستيم كه ا ز فيلم‌هاي پيشترشان هم نازل‌ترند.
رامبد جوان با اين‌كه كارش را به عنوان كارگردان با ساخت تيزر و سريال تلوزيوني شروع كرد و درسينما قدم‌هاي اول را برمي دارد اما نشان داده كارش را مي‌شناسد و هميشه سبك و سليقه مستقل خودش را دارد. رامبد جوان استاندارد را مي‌شناسد. كمدي‌اي مي‌سازد كه مردم را به پاي گيشه مي‌كشاند ولي به بيراهه نمي‌رود. هيچ كدام از آن قالب‌هاي معروف را به كار نبرده اما دل مخاطب را بدست مي‌آورد. كمدي جوان بيشتر از جنس كمدي موقعيت است تا كمدي كلامي گرچه از كمدي كلام بي‌بهره نيست اما بيشتر موقعيتي براي خنداندن مي‌سازد تا حرف خنده‌داري دهان بازيگرش بگذارد. كارهايش به تكيه كلام‌ها و شوخي‌هاي دم دستي وابسته نيست. شايد شوخي‌ها و فضا‌هاي فانتزي كارهايش ريشه در بازيگري و همكاري‌اش با «مهران رسام» و «بيژن بيرنگ» باشد كه با شخصيت خود رامبد جوان هم تناسب دارد. اما او نشان داده چه در بازيگري چه در كارگرداني خلاق است و از روي دست كسي مشق نمي‌كند هميشه نشاني از خودش در كارهايش مي‌بينيم.
كارنامه كاري جوان نشانگر اين است كه رابطه، زندگي زناشويي و طلاق دغدغه اصلي اين فيلمساز است با يك زبان شيرين در فضايي فانتزي و دور از خشونت كه قطعا از شخصيت و نگاه فيلمسازش نشات مي‌گيرد. حتي انرژي و روحيه اكتيو فيلمساز در ريتم و فضاي فيلم‌هايش جاري‌ است. مردهاي فيلم‌ها و سريال‌هاي رامبد جوان مردهاي آرام روشنفكري هستند و كمتر نشاني از مردهاي خودراي و خشن در آثارش مي‌يابيم و همچنين زن‌هاي داستان‌هايش داراي كاراكتر هستند؛ تحصيلكرده و تاثيرگذارند و پشت سايه مرد‌ها پنهان نيستند. اين تناسب در شخصيت‌پردازي باعث شده كه وقتي پاي فيلم‌هايش مي‌نشينيم دنيايي را ببينيم كه منصف و روشنفكرانه‌تر به نظر مي‌آيد گرچه دسته‌بندي مردها يك طرف زن‌ها يك طرف، به وضوح به چشم مي‌خورد اما فيلمساز بي‌طرفانه داستانش را تعريف مي‌كند. حتي نگاهش خوشبين‌تر از دنياي واقعي‌ است. در صحنه آخر از فيلم «پسر آدم، دختر حوا» و برخورد نيروي انتظامي با دختر و پسر داستان اين خوشبيني و نگاه لايت رامبد جوان به اوج خودش مي‌رسد و شايد تاثير نشان دادن اين تضاد و تناقضش با واقعيت بيشتر از نشان دادن خود واقعيت باشد.
جوان شخصيتي تجربه‌گرا دارد و در عرصه‌هاي مختلفي از جمله تئاتر، بازيگري، ساخت سريال، مجري‌گري و حالا فيلم سينمايي سرك كشيده است. چندي پيش هم سريال 90 شبي «مسافران» را روي آنتن داشت اين سريال در كنار حميد لولايي چهره آشناي ژانر كمدي، بازيگراني را داشت كه چهره‌هاي عرصه تئاتر (محمد حسن معجوني و سحر دولتشاهي) هستند. آنها در سريال «مسافران» نشان دادند برخلاف قالب جدي تئاتر به خوبي مي‌توانند از پس نقش‌هاي طنز آن هم از جنس طنز روتين برآيند.
به نظر مي‌رسد كه رامبد جوان ارادت خاصي نسبت به استاد بزرگ دنياي كمدي «وودي آلن» داشته باشد. در جايي از سريال مسافران كودكي شخصيت اصلي را با يك عينك بزرگ مي‌بينيم كه كتاب «انكار مرگ» نوشته «ارنست بكر» را مطالعه مي‌كند كتابي كه مورد علاقه آلن است. در فيلم «آني هال» «الوي» به «آني» پيشنهاد مي‌كند كه كتاب فلسفي انكار مرگ را بخواند. همچنين آلن چند جاي ديگر در مصاحبه‌ها و فيلم‌هاي ديگرش به اين كتاب اشاره مي‌كند كه اين علاقه ناشي از دغدغه آلن و ترس او از مرگ است. شايد توجه رامبد جوان به مسئله رابطه و روابط زناشويي از همين ارادت ناشي مي‌شود. و او هم مانند استاد بزرگ آلن رابطه را تم اصلي فيلم‌هايش قرار داده است.
تمي كه داستان‌هايش پايان ندارد و جذابيتش بي‌حد و حصر است. فروش خوب اين فيلم در گيشه تضميني خواهد بود كه رامبد جوان گام‌هاي محكمتر ي را در اين عرصه بردارد.

 


گفت و گو با رامبد جوان درباره سينماي كمدي و فرهنگ شوخي

رامبد جوان: کمدی ژانر مورد علاقه من است

سينما روز _ منطق و استدلال مصاحبه با يکي از طنازترين افراد سينما و تلويزيون و همچنين صحبت پيرامون يکي از شيرين ترين کمدي‌هاي سالهاي اخير اين را حکم مي‌کرد که مصاحبه‌اي شيرين همراه با خنده‌هاي گاه و بي‌گاه داشته باشيم ولي افسوس که اين مصاحبه به دليل مسائل رايج در سينماي ايران آن‌قدرها هم با خنده همراه نبود. رامبد جوان شوخ طبع که در هر شرايطي ( حتي دشوار ترين موقعيت‌هاي زندگي) دست از شوخي و بيان لطيف مسائل بر نمي‌داشت، اين روزها به دليل اتفاقات پشت صحنه سينماي ايران چندان سر حال و پر انرژي نيست. 

اين روزها از جانب برخي از همکاران بنده يک مغلطه‌اي پيرامون فيلم متاخر شما صورت مي‌گيرد. اين دوستان در نوشته‌هاي خود« پسر آدم، دختر حوا» را يک کمدي آبرومند ارزيابي مي‌کنند و مي‌گويند در جامعه‌اي که « افراطي ها» و «اخراجي ها» تمام پرده‌هاي سينما را پر کرده حضور فيلم شما غنيمتي بس بزرگ است. در حالي که فيلم شما اصلا در گونه‌اي ديگر از سينما جاي مي‌گيرد.«پسر آدم، دختر حوا» بيشتر يک کمدي – رمانتيك از نوع كمدي-رمانتيك‌هاي آمريکايي است که در اصطلاح خودشان لايت کمدي ارزيابي مي‌شود در حالي که «افراطي ها» و... بيشتر وام دار تئاترهاي لاله زاري دهه‌هاي 40 و 50 ايران هستند. البته اين به معني بد بودن فيلم شما نيست. با اين مقدمه مي‌خواستم از علاقه خود به اين نوع کمدي بگوييد فيلم‌ها و سريال‌هاي شما عموما با همين نوع شيوه روايي پرداخت شده اند؟


اصولا کمدي ژانر مورد علاقه من است. کمدي ژانري است که به نسبت کارهايي که کردم درصد بيشتري را به خود اختصاص مي‌دهد. اين‌که تو بتواني شوخي خلق کني و اين شوخي هوشمندانه و داراي يک اعتبار نزد تماشاگر خود باشد يعني به واسطه آن شوخي بخندد و از خنديدن به آن شوخي احساس توهين، خنگي و بي‌احترامي نکند. حالا تمامي اين نکات مي‌تواند در روابط تمامي انسانها شکل بگيرد از يک زن و شوهر تا دو همکار و هر آنچه که ما مي‌توانيم متصور شويم امکان شوخي کردن دارد و يک چيزي که من بسيار به آن معتقد هستم اين است که در ايران متاسفانه با وجود توليد زياد آثار سينمايي و تلويزيوني نسبت به برخي از کشورها مردم هنوز نسبت به شوخي‌ها حساسيت دارند. قشر‌هاي حرفه‌اي هنوز نسبت به شوخي‌ها حساسيت دارند اين شايد بيشتر از اين منظر قابل ارزيابي باشد که هنوز ما فکر مي‌کنيم شوخي کردن خيلي کار مودبانه‌اي نيست ما بسيار اين جمله را شنيديم که مي‌گويند: فلاني مگر من با تو شوخي دارم؟ يا مگه من پسر خاله‌تم که با من شوخي مي‌کني؟


حتي آدم‌هاي عبوس در جامعه ما داراي يک نوع منزلت و جايگاه ويژه‌اي هستند؟
دقيقا. گويي آن آدم خيلي خيلي داراي وجاهت و جايگاه است در حالي که اصلا به اين چيزها ربطي ندارد. اينها همگي از روحيه انسان‌ها نشات مي‌گيرد. يک روحيه شاد و با هوش از تمامي موقعيت هايش شادي و شوخي خلق مي‌کند. اين شوخي‌ها مي‌تواند يک سرگرمي ذهني براي تمامي آدم‌ها باشد. شما فکر کنيد آدمي که شوخ طبع است و به نوعي شوخي‌ها را کشف مي‌کند، در برخي موارد فقط اين شوخي‌ها را براي خود نگه مي‌دارد. به نظر من اين يک نوع لذت انساني و فکري است. اين‌که شما فکر مي‌کنيد يک واقعه در نوع ديگر خود مي‌تواند چگونه باشد. شوخي مي‌تواند نظم را بهم بزند. و اين مسئله نشان مي‌دهد که خالق شوخي روي تمامي جنبه‌هاي يک موضوع چقدر اشراف دارد که مي‌تواند آن جنبه‌اي که ديده نمي‌شود را بکشد بيرون و با آن شوخي کند. اما همان‌گونه که گفته شد در جامعه ما اين‌گونه جا افتاده که شوخي کردن کار چندان مودبانه‌اي نيست. من وقتي با شما شوخي مي‌کنم دليلش توهين کردن به شما نيست بلکه من دارم با حضور شما يک شوخي جديد را خلق مي‌کنم که به نظرم اين مسئله به هوش نياز دارد.


شايد عدم يک نگاه استراتژيک به مقوله شوخي و طنز در سينما و تلويزيون سبب پيدايش اين گارد در جامعه ايران شده؟
يک دليلش هم مي‌تواند اين باشد. شايد به خاطر اين‌که ما هيچ وقت شوخي هايمان را پرورش نمي‌دهيم و از آنجايي که ذات سينما همواره درباره كار گروهي صحيت مي‌كند و سينماي امروز ثابت کرده يک فيلم با مجموعه‌اي از نويسندگان طرف است و همواره يک فيلمنامه توسط يک گروه نوشته مي‌شود و همين گروه همديگر را پرورش و ارتقا مي‌دهند. مثلا در ژانر کمدي افرادي هستند که تخصصشان فقط نوشتن شوخي است و يا عده‌اي فقط طراحي قصه را بر عهده دارند و... خب همان‌طور که گفتم ما در کشورمان با فقدان اين موضوع روبه رو هستيم و يکي از افرادي که اين کار را انجام مي‌دهد پيمان قاسم خاني و تيم نويسندگانش است که به اين نکته رسيده‌اند که شوخي چيز بسيار مهمي است و مي‌توان با شوخي چيز‌هاي مهمي را عنوان کرد به گونه‌اي که به آدم‌ها بر نخورد و حتي بعد از تماشاي اثر به فکر هم فرو بروند. از زاويه ديگر ما به دليل اينکه شوخي هايمان را پرورش نمي‌دهيم و به خاطر اينکه از همان ابتدا براي خود يک سري محدوديت ايجاد کرديم چه از جانب سياستگذاران و چه خودمان، نتيجه‌اي جز لوس شدن در بر ندارد و در برخي موارد تبديل به بي‌ادبي مي‌شود و نا خوداگاه به خود مي‌گوييم من نمي‌توانم با کسي شوخي کنم پس بهتر است به سراغ يک آدم معمولي بروم ولي آن آدم معمولي هم انسان است. پس چرا بايد يک انسان توسط شوخي برخي افراد مورد تمسخر قرار بگيرد؟ چرا بايد ضعف هايش جوري به رخش کشيده شود که احساس عدم امنيت کند؟ پس همين شوخي‌ها کم کم تبديل مي‌شوند به گستاخي و بي‌ادبي و در مجموع باعث مي‌شود همان اتفاق اول يعني گارد گرفتن افراد نسبت به هر نوع شوخي را سبب مي‌شود.
راه حل را چه مي‌دانيد؟


اول اين‌که فرهنگ خودمان را بالا ببريم يعني اگر من دارم با سياست شوخي مي‌کنم منظورم نفي کردن ذات سياست نيست. از نظر من سياست لازمه يک دولت، کشور و فرد در شهرنشيني مدرن است.
فکر نمي‌کنيد اين نوع برخورد ثمره
جولان دهي افراد نا شايست در حيطه طنز است؟

از پيمان قاسم خاني مثال آورديد ايشان «مرد هزار چهره» را براي مهران مديري نوشت که با همه اصناف مهم کشور شوخي مي‌کرد اما کسي شکايتي نداشت و همه از پخش اين سريال راضي بودند؟


به نظر شما چرا نابلد‌ها امکان بروز در سينما وتلويزيون پيدا مي‌کنند؟
به نظر من بخشي از اين مسئله ناشي از سرمايه‌گذاري روي اين‌گونه آثار است. به هر حال پيمان قاسم خاني، داريوش مهرجويي و ناصر تقوايي که استعداد خود را در طنز نشان داده اند، نيروهاي گرانتري نسبت به فلان کارگردان جوان و تازه کار هستند.
من کمي ريشه‌اي‌تر به اين ماجرا نگاه مي‌کنم، ببينيد تلويزيون خيلي موثر است در فرهنگ سازي اجتماعي. همان کساني که به تماشاي تلويزيون مي‌نشينند مي‌روند و فيلم‌هاي سينمايي را مي‌بينند. گاهي اوقات سياست بر اين است که تلويزيون شروع مي‌کند به ساخت آثار طنز. هر شبکه چيزي حدود چهار تا پنج برنامه طنز بايد بسازد و در کل يک فصل بايد چيزي حدود 15 کارساخته شود و از آنجايي که ما 15 گروه که هيچ، 15 نويسنده درجه يک طنز هم نداريم موضوع کميت ارجح مي‌شود به مقوله کيفيت. وقتي شما قرار است به اين مقدار توليد داشته باشيد مي‌رويد به سراغ آدم‌هاي درجه دو، سه و حتي چهار نتيجه چنين رويکردي بالا رفتن حجم توليدات معمولي است


در بين صحبت‌هاي خود عنوان کرديد طنز قابليت پرداخت به مسائل سياسي را هم دارد و اين به منزله نفي سياست نيست. شايد چنين ديدگاهي سبب پيدايش سکانس راهپيمايي زنان جلوي شوراي نگهبان در فيلم شماست؟


ما زماني که فيلم مي‌سازيم دلمان مي‌خواهد چيزهاي را که دوست داريم به تصوير بکشيم وگرنه زندگي معمولي و عادي که در جريان است. شما بعضي وقت‌ها فيلم مي‌سازيد که بگوييد دوست داشتم کشورم اين شکلي بود. دوست داشتم دو انسان تا اين مرز بتوانند پيش بروند. چه ايرادي دارد آدم‌ها سرقانوني که براي آنها وضع شده است و روي زندگي آنها تاثير جدي مي‌گذارد با قانون گذارشان ارتباط برقرار کنند و با حضور اکثري مردم اين قانون که براي ما وضع شده تغيير کند؟! زندگي امروز مردم با رشد اجتماعي و فرهنگي گاهي اوقات اين را به قانون گذاران نشان مي‌دهد که برخي از قوانين نياز به تغيير دارند و نمي‌تواند يک چيز ثابت باشد.
سوال اول مصاحبه بي‌جواب ماند. به ساخت کمدي – رمانتيك علاقه داريد؟


خيلي زياد! به نظرم ژانر بسيار لذت بخشي است و اصولا ژانر خوش کيفتي است و مي‌توان حرف‌هاي خوبي در آن زد، به خانواده و ارتباط آدم‌ها ربط دارد و در نهايت خيلي هم امکان کمدي در آن وجود دارد و به نظرم اصلا مشکلي هم ندارد و با همين لحن و بيان مي‌توان کمدي‌هاي زيادي را خلق کرد. حتي وقتي با کمدي – رمانتيك‌هاي آمريکايي و اروپايي رو‌به‌رو مي‌شويم به خود مي‌گوييم که ما هم مي‌توانستيم اين فيلم را بسازيم ولي نساختيم.


برسيم به «پسر آدم، دختر حوا». چيزي که هنگام تماشاي فيلم من را اندکي آزار داد حضور بي‌مورد برخي از کارکترها بود، واقعا هنوز نمي‌توانم دليلي براي حضور شخصيت ليلا اوتادي در فيلم پيدا کنم.


وجود عناصر محرک و مخالف شخصيت اصلي خيلي به درام کمک مي‌کند. مثلا وقتي دو آدم در حال جدل با يکديگر هستند و در آن پشت يک رابطه عاطفي در حال شکل‌گيري باشد وقتي يک نفر به عنوان شخص سوم بياد و شخصيت يک از وجود او احساس خطر کند، مي‌تواند خيلي در پيشبرد داستان موثر باشد. ما باز هم سکانس‌هايي براي خانم اوتادي داشتيم ولي متاسفانه به دليل حجيم بودن فيلمنامه در طول فيلم تصميم گرفتيم برخي از سکانس‌ها را حذف کنيم. يکي از سکانس‌هايي که حذف شد مربوط به حضور خانم اوتادي بود که اگر بود شايد بيشتر کمک مي‌کرد.


البته اوتادي يكي از مثال‌ها بود. اين اتفاق براي شخصيت مرحوم کيومرث ملک مطيعي هم مي‌افتد و بجز يک سکانس لزومش در فيلمنامه احساس نمي‌شود.
وقتي شما دو پرسوناژ اصلي داريد و درام روي شانه اين شخصيت‌ها سوار است، فکر مي‌کني نياز است چند آدم کناري هم وجود داشته باشد که دنيا مختص اين دو آدم نباشد. مثل اينکه زندگي ديگري هم وجود دارد. مثلا شخصيت مرحوم ملک مطيعي چند مورد استفاده دارد: يکي آن شوخي با دندان مصنوعي است، يکي قصه نردبان است و ديگري آنجاست که آقاي کميلي در را بر روي خانم افشار قفل مي‌کند و او نمي‌تواند از اتاق خارج شود و شخصيت ملک مطيعي مي‌آيد و در را باز مي‌کند. شايد اين نکته‌اي که مي‌گوييد دليلش اين باشد که ما بايد کمتر به اين شخصيت مي‌پرداختيم ولي از سوي ديگر اگر کمتر به ماجراي پيرمرد مي‌پرداختيم شايد اين شخصيت زياد جا نمي‌افتاد و براي مخاطب سوال ايجاد مي‌شد که اصلا اين شخصيت کي است؟


در آثار شما همواره يک نوع تجربه‌گرايي در انتخاب بازيگران ديده مي‌شود. از حسن معجوني در سريال «مسافران» تا ماني حقيقي در« ورود آقايان ممنوع» و البته حامد کميلي در «پسر آدم، دختر حوا». فکر نمي‌کنيد مي‌توانستيد براي شخصيت مينا بازيگر متفاوت تري را انتخاب کنيد. به هرحال مهناز افشار به دليل حضور در آثاري چون« آتش بس» و«کلاغ پر»کمي شمايل تکراري از خود بروز مي‌دهد؟

به نظر شما چه بازيگراني قابليت ايفاي اين نقش را داشتند؟
ترانه عليدوستي و تا حدودي مريلا زارعي...


من خودم از انتخاب مهناز افشار بسيار راضي هستم. خانم افشار آن‌قدر در طول فيلم به کارگردانش کمک مي‌کند و آن‌قدر باهوش است که کارگردان با او در حين کار احساس امنيت مي‌کند.


خب اين تجربه‌گرايي در کميلي هم وجود دارد. آنجا نگران نشديد؟
ما با حامد کلي تمرين کرديم و به يقين رسيدم که مي‌تواند از پس اين نقش بربيايد.
کميلي چند سکانس معرکه در اين فيلم دارد، مثل غافلگيري پشت در.
کميلي خيلي بازيگر خوبي است و براي کار خود بسيار انرژي مي‌گذارد.


و سخن آخر؟
اميدوارم فقط فيلم خوب بفروشد.


کمـــدی رامبــــدی

شاید خلق یک اثر هنری نیاز به تکنیک های خاص خود دارد ؛ اما برای موفق شدن ، خلاقیت حرف اول را می زند . بقول یری وایس « سینمایک هنراست و هرکس می تواند آن را بیاموزد ، به شرط آن که بداند چگونه » وقتی هنرمند اسیر تکنیک شده واز خلاقیت غافل شود قطعا اثری بی روح را تحویل مخاطب می دهد ؛ اما اگر به همراه تکنیک خلاقیت به میان بیاید و روح آن هنرمند در آن اثر دمیده شود حکایت «آنچه ازدل برآید لاجرم بر دل نشیند» است و شاید همین عامل باعث محبوبیت یک هنرمند در بین احاد جامعه می شود . این مقدمه کوتاه را در ابتدای این یادداشت نیاوردم تا از کسی تعریف و یا ضد کسی حرف بزنم اما چیزی که می خواهم به آن بپردازم موضوع استعداد وروحیه کارگردانی ایست که در یک بازیگر نمود پیدا کرده است .

رامبد جوان یکی از هنرمندانی است که چه در مقام بازیگر و چه کارگردان سعی دارد تکنیک و خلاقیت را در هم ادغام کند وماحصل این تلاش فروش بالای دومین ساخته اش یعنی فیلم سینمایی " پسرآدم ، دختر حوا " است . این فیلم شاید مثل خیلی از فیلم هایی که پر فروش شدندنیست ،چرا که نه متکی به ستارگانش است و نه در ساختار فیلمنامه آن بخصوص در دیالوگ هایش رگه هایی از حجو دیده می شود . بنابراین در چنین شرایطی است که باید روی فروش فیلم ها و فرهنگ سازی هایی که متأسفانه دربرخی آثار می بینیم تأمل بیشتری بکنیم .

رامبد جوان شاید در اول راه است و نقاط ضعفی در کار اودیده می شود ؛ اما نمی توان منکر استعداد وخلاقیت او در خلق آثار کمدی و طنز، بدون متوسل شدن به دیالوگ های سطحی و حرکات منتسب به لودگی شد . و تلاش او برای اثبات خود دربدنه سینمای حرفه ای و بخصوص ژانر فراموش شده کمدی در سینمای ایران قابل تحسین است .

محمدرضا احمدی پیشکوهی که در نگارش فیلمنامه « پسر آدم ، دخترحوا» سعی کرده دقت لازم را داشته باشد تا انگ تکراری بودن سوژه و شباهتش با فیلم « آتش بس » زده نشود، قبل از این که به ضعفهای فیلمنامه اش فکر کنیم اذهان را به این سمت سوق می دهد ، که ظاهرا" داستانش را براساس روحیات رامبد جوان پیش می برد و جوان نیز ازاین فرصت استفاده لازم را می برد تا پس ازفیلم « اسپاگتی در هشت دقیقه » برای دومین باردرسینما ساخت فیلمی کمدی را تجربه کند . او خوب می داند قاعده بازی در سینما این است که حرف دل را باید صادقانه برای مخاطب تعریف کرد و با شجاعت تمام از مهناز افشار بازیگر فیلم «آتش بس » استفاده می کند بدون آنکه لطمه ای به کارش بخورد . فیلم با تیتراژی طنز و فانتزی درقالب انیمیشن شروع می شود که در وهله اول تصور می شود این اثر هم مانند دیگر آثارش فانتزیست ؛ اما  او این بار برخلاف تصور به سراغ فانتزی نمی رود و فضایی رئال را تصویر می کند .

تحرک ونوعی نشاط در زندگی و حرکت رو به جلو از مشخصه های فیلم اخیررامبد جوان است . « پسرآدم، دختر حوا» داستان دو وکیل جوان مینا بزرگمهر(مهناز افشار) و فرهود زندی (حامد کمیلی) است که به دلیل مسائل مالی مجبور هستند در دفتری مشترک، با هم کار کنند. آنان به دلیل اختلاف سلیقه و دیدگاه شان با هم بحث و جدل می کنند و درگیر موقعیت های عجیب و غریب و پرتنشی می شوند. البته در پایان این جدال ها آن ها دلبسته هم می شوند و ماجرای « پسر آدم، دختر حوا» درست همانند پایان فیلم «آتش بس» ختم به خیر می شود! و البته تفاوت این دو فیلم با هم در نوع نگاه دوکارگردان به مقوله رفتارها ، هنجارها و ناهنجاری های اجتماعی است وفکرمی کنم رامبد جوان منصفانه روحیات زن ومرد فیلمش را تقسیم می کند و حتما" در این باره به فیلمنامه نیز وفاداراست و اگر چه ظاهرا" درپایان فیلم متناسب با سوژه حق به زن می رسد ؛ اما کوچکترین اثری از فمینیست و توهین به شخصیت یا قشر خاصی در آن دیده نمی شود .

او حد خود رادرنقش آفرینی نیز رعایت می کند و سعی ندارد خود را به نمایش بگذارد و تا جایی که به کارگردانی اش لطمه وارد نشود پیش می رود . وی در همه آثارش بدنبال قصه گویی است ، عاملی که همیشه در جذب مخاطب یک فیلم جواب خود را پس داده است و البته باید تلاش کند تا همیشه این قصه گویی با صداقت کلام همراه شود . فاکتوری که مدتهاست درسینمای ما نادیده گرفته شده وباعث دور شدن مخاطب از سالن های سینما شده است .

 « پسرآدم، دختر حوا » از فراز ونشیب های زیادی برخوردار است و مهناز افشار و حامد کمیلی بخوبی از عهده به نمایش گذاشتن اتفاقات برمی آیند و جوان نیز بادکوپاژی مناسب ، میزانسن های قابل قبول وبازی گیری های در راستای هدف قصه اش فیلمی تماشاگرپسند روانه پرده سینماها کرده است و شاید لذت دیدن این فیلم برای مخاطب است که نقص های آن را تا حدود زیادی می پوشاند و تاکید می کند که جوان یک گام به جلو برداشته است ودر چنین شرایطی بهترآنست که در جهت تشویق کارگردانی که تازه دنیای حرفه ای سینما را تجربه می کند فقط به گفتن همین نقاط قوت بسنده کنیم و منتظر آثار بعدی او باشیم  .   


(به پسری جوان خبر می دهند که پدرش در جزیره ی کیش مرده و او برای بردن جسد به کیش می رود)

اولین فیلم سینمایی نوید میهن دوست حال و هوای اجتماعی دارد.هر چه خدا بخواهد نوعی طنز اجتماعی است که سعی شده مفرح و شیرین از کار دربیاید.این از ترکیب بازیگران هم پیداست.از طرفی قرار گرفتن بازیگرانی که معمولا در نقش های کمدی ظاهر می شوند(عطاران،اقاخانی،امیرفضلی،بختیاری)در کنار بازیگران سرشناس،کنجکاوی مخاطبان را برای تماشای ترکیب جدید و امتحان نشده ی بازیگران بر می انگیزد.شنیده می شود فیلمنامه ی دقیق شهبازی نقش مهمی در قانع کردن بازیگران برای بازی در فیلم داشته است قرار بود هر چه خدا بخواهد را خود شهبازی کارگردانی کند و حتی در خبر های اولیه نیز شنیده می شد که تدارک تولید فیلم به کارگردانی او اغاز شده اما به این نتیجه رسیدند که شهبازی تهیه کنندگی را بر عهده بگیرد و میهن دوست کارگردانی کند.این دو پیش از این در فیلم های نفس عمیق و عیار 14 نیز همکاری داشتند و در هر دو فیلم قبلی میهن دوست دستیار کارگردان بود.هر چه خدا بخواهد نخستین تجربه ی تهیه کنندگی شهبازی برای فیلمسازی دیگر است.
خط اصلی قصه برداشتی ازاد از فیلم اونتی (بیلی وایلدر)است،اما پرداخت متفائتی دارد و نمی توان ان را اقتباس تلقی کرد.در واقع ایده ی اصلی فیلمنامه از اوانتی گرفته شده و همان قدر که عیار14 شبیه ماجرای نیمروز بود هر چه خدا بخواهد هم به اوانتی شباهت دارد.فیلمبرداری همه ی صحنه ها در کیش و در 36 جلسه انجام شده که با توجه به گرمای محیط و مشکلاتی که هنگام فیلمبرداری پیش امده ، زمان مناسبی به نظر می رسد.در یکی از صحنه های دریایی،گروه دچار یک صانحه شد و بخشی از لوازم فیلمبرداری به داخل اب افتاد.این موضوع باعث شد که هزینه های پیش بینی نشده ای به پروژه تحمیل شود.شهبازی می گوید:(هنگامی که ان اتفاق افتاد،من سر صحنه حاضر نبودم 20 دقیقه بعد که به صحنه رسیدم و دریافتم که مقصر اصلی ناخدای کشتی بوده که گروه را در اب رها کرده و به ساحل برگشته بود. معتقدم که وقتی کار دشواری را برای انجام دادن انتخاب می کنیم،باید اماده ی چنین مشکلاتی هم باشیم. البته باید اصول احتیاطی را صد در صد رعایت کرد.

طبیعی است که اگر ریسک کردن برای تولید اثار سینمایی متفاوت با چنین هزینه های گزافی همراه باشد که جبرانشان ناممکن است،فیلمسازان ترجیح می دهند در همان چارچوب بی خطر و اشنای همیشگی کار کنند و سرمایه ی خود را به خطر نیندازند که نتیجه ی مستقیم این رویکرد،این است که همه ی فیلم ها شبیه هم می شوند.)
تدوین و مراحل فنی هر چه خدا بخواهد از مدتی پیش اغاز شده و فیلم به زودی اماده ی نمایش خواهد بود.
منبع:ماهنامه سینمایی فیلم


سریال خط شکن جمعه ها ساعت ۲۳:۲۰ از شبکه گلستان،تکرار روز بعد ساعت ۱۶

البته ادامه پخشش به بعد از ماه مبارک رمضان موکول شد.

 

با تشکر از مارال جون

شماره جدید مجله نسل امروز با حامد مصاحبه کرده...توصیه میکنم حتما تهیه کنید.

تا بعد

 

+ نوشته شده در  یکشنبه هفدهم مرداد 1389ساعت 10:44  توسط لیلاومونا  | 

کمیلی به "اخلاقتو خوب کن" اضافه شد

 

سلام...

آنونس جدید و کامل پسر آدم،دختر حوا

دانلود تیزر پسر آدم،دختر حوا


کمیلی به "اخلاقتو خوب کن" اضافه شد

حامد کمیلی در فیلم سینمایی «اخلاقتو خوب کن» به کارگردانی مسعود اطیابی بازی می‌کند.
 
تاکنون حضور جواد رضویان و رضا عطاران نیز در این فیلم قطعی شده است. «اخلاقتو خوب کن» یک کار کمدی است که تهیه‌کنندگی آن نیز برعهده امیر پروین حسینی است. انتخاب بازیگران این پروژه ادامه دارد و به زودی کلید می‌خورد.

رضا مقصودی فیلمنامه «اخلاقتو خوب کن» را نوشته است. مسعود اطیابی فیلم‌های سینمایی «خروس جنگی»، «مصائب دوشیزه» و «صبح روز هفتم» را کارگردانی کرده و سیدامیر پروین حسینی تهیه‌کننده مجموعه‌های «لطفا دور نزنیم» و «دارا و ندار» است.

هم‌اکنون فیلم «پسر آدم، دختر حوا» به کارگردانی رامبد جوان با بازی حامد کمیلی بر پرده سینماها قرار دارد. این اولین همکاری کمیلی با اطیابی است.


 
اهالي سينما دوشنبه براي پيگيري مطالبات صنفي دور هم هستند؛
دعوت بيش از 120 سينماگر براي حضور در گردهمائي اصناف سينمائي

خبرگزاري فارس: بيش از 120 نفر از اهالي سينما از سينماگران براي حضور در گردهمائي اصناف سينمائي در ساختمان شماره 2 خانه سينما براي پيگيري مطالبات صنفي و جمع‌آوري كمك‌ مالي دعوت كردند.

به گزارش خبرگزاري فارس، در اين دعوتنامه آمده است: از تمامي اهالي خانواده بزرگ سينماي ايران مي خواهيم كه در گردهمائي پيگري تامين امنيت شغلي و رفاه اجتماعي كه به دعوت جامعه اصناف سينمائي روز دوشنبه مورخ 18 /5/89 ساعت 18 در محل خانه خود (واقع در خيابان وصال، ساختمان وصال) برگزار مي‌شود، حضور به هم رسانند.
بهرام بيضائي، مسعود كيميايي، جابرقاسمعلي ،ابراهيم حاتمي‌كيا، حسن حسن دوست، فريدون فرهودي، رخشان بني اعتماد، سعيد حاجي ميري، ، ناصر تقوايي، مهين نويدي، علي الهياري، فريدون جيراني، مهناز افضلي، علي مصفا، شهريار اسدي، همايون اسعديان، اصغر پورهاجريان، داوود رشيدي، كمند اميرسليماني، ذبيح اله رحماني، محمد تهامي نِژاد، غلامرضا آزادي، فريال بهزاد، عبدالحسين برزيده، حسن آقاكريمي، محمدرضا مقدسيان، همايون ارشادي، مسعود كرامتي، هادي مقدم دوست، احمدرضا درويش، هارون يشايايي، جعفر گودرزي، مجيد مجيدي، كامبوزيا پرتوي، رهبر قنبري، علي علايي، احمد اميني، زهرا مشتاق، كيوان كثيريان، محسن عبدالوهاب، سيروس الوند، محمد بانكي، پروين صفري، ‌ابراهيم مختاري، محمود جعفري،‌ گوهر خيرانديش،‌ سعيد مستغاثي، رويا تيموريان، محبوبه بيات، مسعود اطيابي، سروش صحت،وحيد موسائيان،‌ سيد شهاب رضويان، عبدالرضا اكبري، بهزاد آدينه، امير رضا معتمدي، ‌ليلا حاتمي، ژيلا ايپكچي، مازيار ميري، سهراب ميرسپاسي،‌ محمد رضا موييني، جواد طوسي، نويد فرح مرزي، داوود يوسفيان، مريلا زارعي، ‌مجيد ميرفخرايي، اسماعيل امامي، مهدي شكيبا، ناصر عنصري، مجتبي راعي، احمدرضاگرشاسبي،‌ حميد سهيلي، حسن معظمي، داريوش اسدزاده، حسين ترابي، اصغر فرهادي، محمدرضا سكوت، حامد كميلي، فرهاد فارسي، الناز شاكردوست، كيانوش عياري، نورالدين زرين كلك، فاطمه نقوي، امين حيايي، حميد فرح نژاد، مهدي ميامي،‌ محمد حسين لطيفي،‌ كارن همايونفر، يداله صمدي، پارسا پيروزفر، مهدي كرم‌پور، فرزانه شباني، مرتضي شايسته، آناهيد آباد، مهدي خادم، روانبخش صادقي،سارا قراچه داغي، محسن اميريوسفي، رضا نوروزي، امير اثباتي، آتيلا پسياني، محمد سرير، كامران ملكي، سامان مقدم، مسعود ميمي، اصغر هاشمي، حميد لبخنده، رضا كيانيان، كامران قدكچيان، عليرضا فتحي، ناصر ممدوح، رضا ميركريمي، مهناز افشار، محمد بزرگ نيا، مرضيه برومند، محمدعلي سجادي، غلامرضا بابايي نامي، فرهاد توحيدي، امير حسين سحرخيز، زينت رضا، مجيد برزگر، مسعود رايگان، محمد مهدي عسگرپور.

 


تکنيک و خلاقيت در فیلم پسرآدم، دختر حوا

رامبد جوان يکي از هنرمنداني است که چه در مقام بازيگر و چه کارگردان سعي دارد تکنيک و خلاقيت را در هم ادغام کند وماحصل اين تلاش فروش بالاي دومين ساخته اش يعني فيلم سينمايي " پسرآدم ، دختر حوا " است .
اين فيلم شايد مثل خيلي از فيلم هايي که پر فروش شدندنيست ،چرا که نه متکي به ستارگانش است و نه در ساختار فيلمنامه آن بخصوص در ديالوگ هايش رگه هايي از حجو ديده مي شود . بنابراين در چنين شرايطي است که بايد روي فروش فيلم ها و فرهنگ سازي هايي که متأسفانه دربرخي آثار مي بينيم تأمل بيشتري بکنيم .
رامبد جوان شايد در اول راه است و نقاط ضعفي در کار اوديده مي شود ؛ اما نمي توان منکر استعداد وخلاقيت او در خلق آثار کمدي و طنز، بدون متوسل شدن به ديالوگ هاي سطحي و حرکات منتسب به لودگي شد . و تلاش او براي اثبات خود دربدنه سينماي حرفه اي و بخصوص ژانر فراموش شده کمدي در سينماي ايران قابل تحسين است .
محمدرضا احمدي پيشکوهي که در نگارش فيلمنامه  پسر آدم ، دخترحوا سعي کرده دقت لازم را داشته باشد تا انگ تکراري بودن سوژه و شباهتش با فيلم  آتش بس  زده نشود، قبل از اين که به ضعفهاي فيلمنامه اش فکر کنيم اذهان را به اين سمت سوق مي دهد ، که ظاهرا" داستانش را براساس روحيات رامبد جوان پيش مي برد و جوان نيز ازاين فرصت استفاده لازم را مي برد تا پس ازفيلم  اسپاگتي در هشت دقيقه  براي دومين باردرسينما ساخت فيلمي کمدي را تجربه کند . او خوب مي داند قاعده بازي در سينما اين است که حرف دل را بايد صادقانه براي مخاطب تعريف کرد و با شجاعت تمام از مهناز افشار بازيگر فيلم آتش بس استفاده مي کند بدون آنکه لطمه اي به کارش بخورد . فيلم با تيتراژي طنز و فانتزي درقالب انيميشن شروع مي شود که در وهله اول تصور مي شود اين اثر هم مانند ديگر آثارش فانتزيست ؛ اما او اين بار برخلاف تصور به سراغ فانتزي نمي رود و فضايي رئال را تصوير مي کند .
تحرک ونوعي نشاط در زندگي و حرکت رو به جلو از مشخصه هاي فيلم اخيررامبد جوان است .  پسرآدم، دختر حوا داستان دو وکيل جوان مينا بزرگمهر(مهناز افشار) و فرهود زندي (حامد کميلي) است که به دليل مسائل مالي مجبور هستند در دفتري مشترک، با هم کار کنند. آنان به دليل اختلاف سليقه و ديدگاه شان با هم بحث و جدل مي کنند و درگير موقعيت هاي عجيب و غريب و پرتنشي مي شوند. البته در پايان اين جدال ها آن ها دلبسته هم مي شوند و ماجراي  پسر آدم، دختر حوا درست همانند پايان فيلم آتش بس ختم به خير مي شود! و البته تفاوت اين دو فيلم با هم در نوع نگاه دوکارگردان به مقوله رفتارها ، هنجارها و ناهنجاري هاي اجتماعي است وفکرمي کنم رامبد جوان منصفانه روحيات زن ومرد فيلمش را تقسيم مي کند و حتما" در اين باره به فيلمنامه نيز وفاداراست و اگر چه ظاهرا" درپايان فيلم متناسب با سوژه حق به زن مي رسد ؛ اما کوچکترين اثري از فمينيست و توهين به شخصيت يا قشر خاصي در آن ديده نمي شود .
او حد خود رادرنقش آفريني نيز رعايت مي کند و سعي ندارد خود را به نمايش بگذارد و تا جايي که به کارگرداني اش لطمه وارد نشود پيش مي رود . وي در همه آثارش بدنبال قصه گويي است ، عاملي که هميشه در جذب مخاطب يک فيلم جواب خود را پس داده است و البته بايد تلاش کند تا هميشه اين قصه گويي با صداقت کلام همراه شود . فاکتوري که مدتهاست درسينماي ما ناديده گرفته شده وباعث دور شدن مخاطب از سالن هاي سينما شده است .
پسرآدم، دختر حوا  از فراز ونشيب هاي زيادي برخوردار است و مهناز افشار و حامد کميلي بخوبي از عهده به نمايش گذاشتن اتفاقات برمي آيند و جوان نيز بادکوپاژي مناسب ، ميزانسن هاي قابل قبول وبازي گيري هاي در راستاي هدف قصه اش فيلمي تماشاگرپسند روانه پرده سينماها کرده است و شايد لذت ديدن اين فيلم براي مخاطب است که نقص هاي آن را تا حدود زيادي مي پوشاند و تاکيد مي کند که جوان يک گام به جلو برداشته است ودر چنين شرايطي بهترآنست که در جهت تشويق کارگرداني که تازه دنياي حرفه اي سينما را تجربه مي کند فقط به گفتن همين نقاط قوت بسنده کنيم و منتظر آثار بعدي او باشيم.


برنامه‌ي «هفت» سينمايي ديشب به نقد و بررسي «پسر آدم دختر حوا» با حضور عوامل آن اختصاص پيدا كرد.  نقد و بررسي «پسر آدم دختر حوا»

 

سعيد حاجي‌ميري در اين برنامه در پاسخ به انتقادات مسعود فراستي نسبت به فيلمنامه‌ي اين فيلم خطاب به اين منتقد گفت: شما حق داري كه اين نظر را داشته باشي، اما اين اجازه را نداري كه بگويي همه نظرات اين‌گونه است. وقتي در سينما فيلمي به فروش بالا دست پيدا مي‌كند، همين‌طور كه همه ما مي‌دانيم اين فروش به خاطر تكرار تماشاگران است و نه به علت تعداد آنها.

وي در ادامه در پاسخ به اين گفته‌ي مسعود فراستي كه قصه‌ي «پسر آدم دختر حوا» نهايتا پس از 25 دقيقه براي تماشاگر لو مي‌رود، گفت: فكر مي‌كنم كه اين فيلم در همان سه دقيقه اول لو مي‌رود. ما از اول دست خودمان را رو مي‌كنيم و چندين‌بار هم روي آن تاكيد مي‌كنيم. حال اگر كسي بتواند چگونگي اين پايان را پيش بيني كند شرط است.

حاجي‌ميري در پاسخ به سوالي كه درباره‌ي شباهت‌هاي اين فيلم با يك فيلم خارجي گفت:اين فيلم را نديده‌ام و كارگردان فيلم هم همين‌طور، اما فيلمنامه‌نويس ما شنيده بود كه داستانش به آن فيلم شبيه است و به همين دليل از ديدن آن پرهيز كرد.

وي ادامه داد: به شخصه كمتر فيلم مي‌بينم، چرا كه يكي از مسائلي كه موجب آسيب‌رساندن به سينماي ايران و فيلمسازان مي‌شود، ديدن فيلم‌هاي خارجي متعدد است. اكنون دانشگاه‌هاي ما هم همواره به اين فيلم‌ها مي‌پردازند و اين اطلاعات اين‌قدر اشباع كاذب ايجاد مي‌كند كه ديگر سينما مورد فراموشي قرار مي‌گيرد. سينما در هر زمان نزد مردم شكل خاصي دارد و فكر مي‌كنم و فردي كه هنوز سينما در ذهن آن قوام نيافته اگر بخواهد به سمت اين فيلم‌ها برود و از آنها الگو بگيرد تا حدي دچار مشكل مي‌شود.

به گزارش ايسنا،حاجي‌ميري در بخش ديگري از اين نشست و در پاسخ به انتقادات متعدد مسعود فراستي اظهار كرد: ما اين‌جا آمده‌ايم كه ياد بگيريم. خوب است كه مسعود فراستي به ما بگويد كه چگونه فيلم بسازيم كه هم نشريات تخصصي، هم مخاطب عام و خاص، هم نشريات غيرتخصصي و همه از آن راضي باشند.

فراستي در اين باره گفت: ياد‌دادن وظيفه‌ي من نيست و اصلا در پي اين موضوع نيستم. عده‌اي از منتقدان بر اين باورند كه نقد به نفع سينما نيست و لازم است كه از ابتدا در برابر آثار گارد بگيرند، اما من هميشه سعي مي‌كنم از كسي كه بيشترين انتقاد را مي‌كند استقبال بيشتري كنم، چرا كه اين نكات بيشتر به درد مي‌خورند.

حاجي‌ميري در پاسخ به صحبت هاي فراستي ادامه داد: تو بسيار هنرمند هستي كه مي‌تواني از ميان يك ميليون مرغابي كه در آسمان وجود دارند، طوري شليك كني كه به هيچ كدام از آنها نخورد، من نمي‌دانم اين چه تعريف كوري است كه تو مي‌گويي اين فيلم شخصيت‌پردازي ندارد، اصلا اگر اين‌گونه باشد آيا تماشاچي مي‌تواند اين فيلم را تحمل كند؟

رامبد جوان هم كه در اين برنامه بيشتر شنونده بود و خيلي كم وارد بحث مي شد، درباره‌ي چگونگي شكل‌گيري «پسرآدم،دختر حوا» يادآور شد: يك سال پيش اين فيلمنامه را به عنوان بازيگر به من ارائه كردند و پس از گذشت يك سال آن را به عنوان كارگردان به من دادند. به نظرم رسيد كه با يك فيلمنامه‌ي كمدي سفيد، سالم، پر از اتفاق و با شخصيت‌پردازي‌هاي جذاب مواجهم و در صورت بهره‌گيري از بازيگران خوب مي‌توانم فيلم مناسبي برجاي بگذارم.

وي ادامه داد: اين روزها كمدي‌هايي مي‌بينيم كه اصلا كمدي نيستند و آنقدر خصلت‌هاي بد دارند كه ما به هيچ عنوان دوستشان نداريم. من به عنوان فردي كه كمدي را دوست دارم فكر كردم «پسر آدم، دختر حوا» مي‌تواند براي من و تماشاچي به گونه‌اي باشد كه هم آن را دوست داشته باشيم و هم احساس كنيم كه اين فيلم از حد وسط به بالا قرار دارد.

جوان در عين حال گفت: احساس كردم اين فيلمنامه فرصتي است كه بايد آن را غنيمت فرض كنم و حيف است كه آن را نسازم.

اين كارگردان در بخش ديگري از اين برنامه در پاسخ به انتقادات مسعود فراستي و درخواست فريدون جيراني براي پاسخ‌دادن به آنها اظهار كرد: فراستي را خيلي دوست دارم و به همين دليل جوابش را نمي‌دهم، اما دوست دارم به نكته‌اي اشاره كنم. اين روزها سايت يوتويوپ سرشار از تصاوير كوتاهي است كه هريك مي‌توانند گوياي اتفاقي مهم باشند و هزاران نفر را درگير كند. اكنون نوع ارتباط برقرار‌كردن انسان‌ها با تصوير متفاوت شده و گويي تصوير و فرهنگ نگاه‌كردن در حال تغيير است.

وي ادامه داد: من گاه فايل كمدي‌هاي اين سايت را نگاه مي‌كنم و حتي از آنها ايده مي‌گيرم. در ساخت اين فيلم هم دلم مي‌خواست كه به تماشاگران بگويم كه كمدي ساختن، فقط اين نيست كه امروز در بسياري از فيلم‌ها مي‌بينيم. كمدي هم زحمت و محاسبات خاص خود را دارد و به عنوان فردي كه كمدي را دوست دارم، دراين فيلم تلاش كرده‌ام كه يك پله در اين سينما جلوتر بروم.


 

 

کارگردان فيلم پسر آدم دختر حوا: به استفاده از شوخي هاي سالم معتقدم
 
تهران - کارگردان فيلم سينمايي پسر آدم دختر حوا گفت: استفاده از شوخي هاي سالم که در اين اثر سينمايي ديده مي شود اعتقاد من است و به ساخت اين نوع کمدي علاقه مند هستم.

"رامبد جوان" در نشستي با خبرنگاران سينمايي گروه فرهنگي ايرنا درباره کارگرداني دومين اثر بلند سينماي اش گفت: در اين اثر سينمايي بيشتر به عنوان کارگردان مسئوليت داشتم و در اين ميان نقش مکمل مرد را نيز در فيلم ايفا مي کردم.
وي افزود: کارگردان به طور حتم در ساخت يک اثر سينمايي مسئوليت هايي دارد. دقت در سناريو و درام تعيين شده، ساختار روايت و مديريت گروه در چارچوب وظايف کارگرداني قرار مي گيرد و بيشتر تمرکز من بر انجام اين امور بود.
اين کارگردان سينما در پاسخ به اين پرسش که علت انتخاب "حامد کميلي" براي بازي در نقشي طنز چه بود، خاطر نشان کرد: کار کردن با بازيگري که بر روي کار تمرکز کامل دارد و با انگيزه بالا براي بازي در يک اثر سينمايي حضور مي يابد سبب مي شود تا همه گروه به وي براي موفقيت در نقش مورد نظر کمک کنند.
وي ادامه داد: کميلي به سبب برخورد خوب و مثبتي که با دست اندرکاران فيلم داشت از کمک آنان استفاده مي کرد. بعضي اوقات يک بازيگر خيلي حرفه اي است، اما در ارتباط با افراد گروه موفق نيست. در اين حالت به عنوان نمونه طراح صحنه لزومي نمي بيند به او کمک کند.
جوان تصريح کرد: همه دست اندرکاران فيلم علاقه مند بودند تا کميلي در نقش فرهود بدرخشد و اين در حالي بود که در فيلمنامه نيز جزئيات شخصيت فرهود که نقش آن را کميلي بازي مي کرد، بدقت و با ظرافت آورده شده بود.
وي گفت: فيلمنامه فيلم پسر آدم دختر حوا براي من همانند يک نقشه گنج بود زيرا جزئيات کار و شخصيت پردازي ها بخوبي رعايت شده بود.
اين کارگردان سينما اظهار داشت: کميلي به آنچه در فيلمنامه آمده بود و به خواسته هاي من، دقت مي کرد و به بهترين نحو ممکن آن را اجرا مي کرد.
جوان، درباره بازي مهناز افشار در اين اثر سينمايي نيز گفت: شايد تصور اينکه شخص ديگري غير از مهناز افشار در نقش مينا وکيل جوان در اين اثر سينمايي حضور مي يافت ممکن نباشد زيرا وي در ايفاي نقش خود بشدت موفق بود.

کارگردان يعني ديکتاتور دموکرات
جوان در پاسخ به اين پرسش که نظرات بازيگران در خلق موقعيت هاي طنز تا چه حد در کار شما ديده مي شود، گفت: "گايريچي" کارگردان انگليسي مي گويد، فيلمسازي يعني ديکتاتوري کامل. به نوعي که همه دست اندرکاران فيلم فکر کنند در دموکراسي کامل به سر مي برند.
وي ادامه داد: واقعيت اين است که کارگردان يک نفر است و آنچه وي از فيلمنامه متصور شده و در ذهن خود خلق کرده به مرحله اجرا مي رسد. همچنين بخش کوچکي از کار را نيز با استفاده از خلاقيت گروه و بازيگران در سکانس هاي مختلف خلق مي کند.
کارگردان فيلم سينمايي اسپاگتي در هشت دقيقه افزود: در ساخت فيلم سينمايي پسر آدم دختر حوا نيز اين اتفاق افتاد. البته فيلمنامه به قدري دقيق بود که اگر توسط کارگردان ديگري نيز ساخته مي شد، موفق بود و شايد سطح آن کمي پايين تر از نسخه کنوني پسر آدم دختر حوا از آب در مي آمد.

جزئيات فيلم در فيلمنامه آمده بود
جوان تصريح کرد: فيلمنامه فيلم بسيار محکم بود و تکليف سکانس ها مشخص نيز بود حتي شوخي ها سر جاي خود آمده بود.
وي افزود: بسياري از فيلمنامه هاي خوب سينمايي دنيا زمان مشخصي براي خنده تماشاچي قائل مي شوند زيرا در زماني که يک شوخي در يک اثر سينمايي اتفاق مي افتد سطح انرژي مخاطب بالا مي رود و ممکن است خنده هاي تماشاگر مانع از اين شود که براي چند ثانيه حتي تصوير را ببيند و ممکن است چند فريم را از دست دهد.
اين کارگردان سينما خاطر نشان کرد: فيلمنامه نويسان برجسته طنز در دنيا مي دانند که شوخي بعدي براي ديده شدن بايد حداقل 20 ثانيه بعد از شوخي اول در فيلم شکل بگيرد. جالب آنکه در اين 20 ثانيه نيز پسمانده شوخي قبل ادامه مي يابد تا به شوخي بعد در فيلم برسيم.
جوان تصريح کرد: در فيلمنامه پسر آدم دختر حوا، اين اصل رعايت و مختصات کار با دقت نوشته شده بود. شخصيت پردازي ها، موقعيت هاي طنز و بخش هاي مختلف بدرستي به رشته تحرير درآمده بود و ما تنها نگاه خود را به کار اضافه کرديم.
وي گفت: نحوه اجراي شوخي ها بسيار مهم است زيرا چنانچه حد شوخي کم باشد آنچه مورد نظر است خلق نمي شود و در صورتي که غلو شود ممکن است به مزاج مخاطب سازگار نباشد.
اين کارگردان تصريح کرد: کارگردان در يک اثر طنز بايد به بازيگر اطمينان دهد که تا حدي مشخص غلو کردن و شوخي کردن سبب خراب شدن کار و شخصيت وي نمي شود.
جوان خاطر نشان کرد: خوشحالم که اين فيلمنامه را که توسط پيشکوهي نوشته شده بود، من ساختم و شايد اگر اين کار را ديگري انجام مي داد، حسرت آن را مي خوردم.

نحوه مونتاژ فيلم طنز بسيار مهم است
وي با اشاره به اهميت مونتاژ کارهاي کمدي و طنز يادآور شد: مونتاژ کار کمدي خيلي با اهميت است. برخي از آثار طنز را مي بينيم که متريال خوبي داشته و از سکانس ها و پلان هاي خوبي بهره مي برد اما مي بينيم که به دل مخاطب نمي نشيند اين به مرحله نهايي يعني همان مونتاژ باز مي گردد زيرا در آن مرحله است که ريتم کار و نوع ارتباط سکانس ها با يکديگر بايد برستي حفظ شود.
اين کارگردان سينما تاکيد کرد: آقاي حاجي ميري در مونتاژ فيلم پسر آدم دختر حوا از مجموعه اي از برداشت هاي موفق استفاده کرد به طور نمونه در بخشي از فيلم که فرهود پشت در اتاق مينا وکيل زن گوش مي ايستد و وي به يکباره در را باز مي کند ترکيبي از سکانس هاي گرفته شده ديده مي شود و جالب آنکه حتي جامپ اين بخش، مخاطب را آزار نمي دهد.

خانه سبز فقط يک بار خلق مي شود
جوان با بيان اينکه يک اثر طنز خوب نياز به ابزار مشخصي دارد اظهار داشت: خانه سبز از جمله مجموعه هاي تلويزيوني بود که خيلي کار درخشاني شد و مردم آن را دوست داشتند. اين اثر تلويزيوني در عين حال که شوخي هاي محترمانه اي داشت شخصيت هاي مطلوبي را به مخاطبان معرفي کرد و مردم از ديدن اين سريال لذت بردند.
وي افزود: بسياري به ما مي گفتند آن گروه جمع شوند و بار ديگر سريالي را همانند خانه سبز بسازند اما گويي اين اثر بايد در همان لحظه و با گروهي مشخص خلق مي شد و همه چيز جور درآمده بود تا اتفاق خوبي بيفتد.
اين کارگردان سينما خاطر نشان کرد: در فيلم سينمايي دختر آدم پسر حوا نيز اين اتفاق افتاد. تک تک بازيگران، عوامل فيلم و تهيه کننده که سرپرست اوليه پروژه است در کنار هم اتفاق خوبي را رقم زدند و از بالاترين ظرفيت توانايي خود براي ساخت اين اثر سينمايي استفاده کردند.

به اين نوع شوخي اعتقاد دارم
جوان در پاسخ به اين پرسش که چقدر به کيفيت آثاري که مي سازيد دقت مي کنيد، يادآور شد: اعتقاد من بر اين است که کمدي نبايد به شعور مخاطب توهين کند. اين جنس از کمدي و شوخي نياز جامعه است و دوست دارم در فيلم هايي خود اينگونه شوخي کنم. فيلمساز مي تواند با استفاده از ظرفيت هاي يک قصه خوب شوخي هاي سالمي را خلق و در عين حال به مخاطب توهين نکند.
کارگردان فيلم سينمايي پسر آدم دختر حوا در پاسخ به اين پرسش که به سينماي طنز منتقد چه قدر اعتقاد داريد گفت: من دوست دارم غير از آنکه مخاطبان از ديدن يک اثر سينمايي لذت مي بردند تعريفي از زندگي را نيز دريافت کنند.
وي ادامه داد: يک اثر سينمايي مي تواند نوعي از زندگي را تعريف کند که ما از آن دور هستيم. يک فيلم مي تواند روياهاي ما را زنده کند اي کاش هاي ما را به نمايش بگذارد و اين يکي از وظايف سينما است.
اين کارگردان سينما خاطر نشان کرد: اگر به اين نکته توجه کنيم به طور حتم فيلم هاي پرفروش هنري و محترمانه اي مي سازيم که با مخاطب عام نيز ارتباط برقرار مي کند و به شعور تماشگر توهين نمي کند.
جوان يادآور شد: در مسافران افرادي را به تصوير کشيديم که از کره اي ديگر به زمين آمدند و تصورات آنان را از حرف ها و اعمال انسان ها نمايان کرديم. اين موجودات فضايي از تناقضات حرف ها و اعمال انسان ها حيرت زده مي شدند و حتي مي خنديدند.
وي تصريح کرد: در اين سريال تلاش کرديم از ديدگاه يک موجود خارجي خودمان را محک بزنيم و تناقض هاي رفتاري خود را در آوريم.
جوان با اشاره به پيام فيلم پسر آدم دختر حوا براي مخاطب گفت: دنياي پسر آدم دختر حوا دنيايي است که همه چيز در آن سلامت است و آنچه مي خواهيم، مي توانيم در آن به دست آوريم. ما در مسافران به دليل ساختار آن، واضح تر و مستقيم تر مسائل مورد نظرمان را مطرح کرديم. در فيلم پسر آدم دختر حوا با جنس و قالبي که فيلم دارد به نقد برخي از مسائل اجتماعي مي پردازيم.
اين کارگردان سينما تاکيد کرد: همه چيز بايد دست به دست هم بدهد تا يک اثر طنز سالم ساخته شود. يک فيلمنامه دقيق با شرح جزئيات، نگاه شريف انساني و اجتماعي، بازيگران با انگيزه و تيم متعهد، از جمله نيازهاي ساخت يک اثر سينمايي خوب است.

تعداد تهيه کنندگان عاشق سينما کم شده است
وي تاکيد کرد: جمع شدن چنين مجموعه اي نشدني نيست. واقعا تعداد تهيه کنندگان عاشق سينما کم شده ساخته شدن چنين آثاري و زدن برخي حرف ها قطعا کمتر مي شود.
جوان يادآور شد: سرمايه يک اثر سينمايي بايد با فروش خوب بازگردد و تضمين ساخت فيلم بعدي در گرو اين مهم است. مسئوليت بزرگي بر دوش تهيه کنندگان متعهد است زيرا وقتي مي توانند چنين فيلم هاي بسازند نبايد زياد استراحت کنند.
وي با اشاره به فراهم شدن امکانات لازم براي ساخت اين اثر سينمايي گفت: ما براي فيلمبرداري صحنه هاي دفتر بايد لوکيشني را پيدا مي کرديم که براي مخاطب باور پذير باشد که اين لوکيشن ساخته شد خيلي از تهيه کنندگان اين را نمي پذيرند زيرا هزينه دارد اما آقاي حاجي ميري اين امکان را فراهم کرد.
اين کارگردان سينما با اشاره به طراحي دکور اين اثر سينمايي گفت: آتوسا قلم فرسايي در طراحي دکور و اجراي آن عملکرد مطلوبي داشت. وي فيلمنامه را بدقت مطالعه کرد و بر اساس فيلمنامه طراحي صحنه را آغاز کرد.
جوان يادآور شد: درجه قلم فرسايي ديد دقيقي از کارکردهاي دراماتيک اجزا داشت و اين دقت در تصاوير پشت پنجره، عکس موبايل فرهود هنگام تماس مينا و مسائلي از اين دست بخوبي ديده مي شود.
 فیلمبرداری فیلم سینمایی "اخلاقتو خوب کن" به کارگردانی مسعود اطیابی و تهیه کنندگی سید امیر پروین حسینی 15 تیر آغاز می شود.

هادی انبار دار؛ مدیر تولید و مجری طرح این پرژه به خبرنگار خبرگزاری سینمای ایران گفت: انتخاب بازیگران و عوامل اصلی فیلم سینمایی "اخلاقتو خوب کن" بزودی به پایان می رسد. مراحل مقدماتی آغاز فیلمبرداری این فیلم انجام و تمام لوکیشن ها انتخاب شده است و چنانچه طبق برنامه ریزی های انجام شده پیش رویم، این اثر کمدی 10- 15 ماه جاری کلید می خورد.

"اخلاقتو خوب کن" نوشته رضا مقصودی بوده و تاکنون حضور رضا عطاران در این فیلم سینمایی قطعی شده است.

مسعود اطیابی فیلم های سینمایی "خروس جنگی"، "مصائب دوشیزه"، "صبح روز هفتم" و "شرط اول" را کارگردانی کرده است و سید امیر پروین حسینی تهیه‌کنندگی مجموعه‌های "لطفا دور نزنیم" و "دارا و ندار" را در کارنامه دارد.تا بعد...

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم مرداد 1389ساعت 14:35  توسط لیلاومونا  |